74. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski

Tegoroczny, 74 Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju tradycyjnie upłynie pod znakiem recitali młodych oraz bardziej już doświadczonych  triumfatorów, laureatów prestiżowych konkursów pianistycznych światowej rangi, a także cenionych w pianistycznym świecie muzyków nie związanych ze ścieżką konkursową. Jednym z najbardziej  oczekiwanych wydarzeń tego rodzaju jest bez wątpienia zapowiedziany na 5 sierpnia występ Behzoda Abduraimova. Ten znakomity artysta, idąc śladami Arkadija Volodosa, którego dusznicka publiczność doskonale pamięta z dwóch fenomenalnych recitali (grał na Festiwalach w latach 1996 i 2008), nigdy nie wziął udziału w żadnym konkursie, a mimo to, już niemal 10 lat temu dał się poznać jako pianista obdarzony doskonałą techniką i muzyczną wrażliwością.

W 2015 r. liczna grupa melomanów za największe objawienie XVII edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina uznała Kate Liu. Po zakończeniu warszawskich przesłuchań polskie koncerty Kate Liu zaczęły być odbierane przez publiczność w niemal euforyczny sposób. Nic więc dziwnego, że zaplanowany na 9 sierpnia jej recital może okazać się  jednym z najgorętszych punktów Festiwalu.

Równie ciekawie zapowiadają się produkcje triumfatorów wielu bardzo prestiżowych konkursów pianistycznych. Poza Kate Liu, dusznicka publiczność w tym roku usłyszy występy: Yasuko Furumi (laureatki I nagrody na Międzynarodowym Konkursie w Takamatsu – 2018), Aristo Sham’a (laureata głównej nagrody oraz nagrody specjalnej Bärenreiter Urtext na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Ettlingen w Niemczech w 2006 roku, zwycięzcy  Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Gina Bachauer w 2008 roku), George Harliono (laureata Gina Bachauer Piano Competition w Utah i Dinu Lipatti Piano Competition w Bukareszcie), także Aleksandra Kantorowa laureata I nagrody na Konkursie Piotra Czajkowskiego w Moskwie w czerwcu tego  roku – oraz wszystkich laureatów ubiegłorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Chopinowskiego organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Recital Iana Fountaina – pianisty średniej generacji, zwycięzcy Konkursu im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie w 1989 roku, pozwoli skonfrontować formę wspomnianych wyżej młodych artystów z interpretacjami znacznie bardziej obytego z estradą konkursowego zwycięzcy.

W tym roku nie zabraknie także polskich akcentów. 3 sierpnia, po niemal dwudziestoletniej  nieobecności na dusznickiej estradzie, zaprezentuje się – od wielu lat związana z Akademią Muzyczną w Poznaniu – Prof. Joanna Marcinkowska. Dzień później zagra jeden z najwybitniejszych polskich pianistów – Janusz Olejniczak. Wiele osób z pewnością czeka też na występ Tomasza Rittera, zwycięzcy pierwszej edycji Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w 2018 r. Ritter już w pierwszym etapie zdobył sympatię sporej części publiczności i wielu krytyków muzycznych, szybko określających go mianem jednej z największych osobowości warszawskiej imprezy.

Po ubiegłorocznym sukcesie Duetu Fortepianowego (Alessio Bax, Lucille Chung) Dyrektor Artystyczny Festiwalu Piotr Paleczny na inaugurację imprezy zaplanował recital Lukas i Arthur Jussen Piano Duo. Warto zaznaczyć, że bracia Jussen – mimo młodego wieku – od prawie dekady uważani są za jeden z najdoskonalszych, a przy tym regularnie występujących na światowych estradach, duetów fortepianowych.

Co kilka lat do Dusznik zapraszani są także artyści najmłodsi, których talenty nie są jeszcze dobrze znane szerszej publiczności. Wielu z nich (z Yują Wang i Rachel Cheung na czele) za kamień milowy w najwcześniejszej fazie swoich pianistycznych karier uznać może właśnie prestiżowe występy w Dusznikach-Zdroju. W tym roku festiwalowa tradycja zostanie podtrzymana za sprawą recitalu piętnastoletniej armeńskiej pianistki Evy Gevorgyan, studentki Moskiewskiej Centralnej Szkoły Muzycznej przy Moskiewskim Konserwatorium (w klasie prof. Natalii Trull), laureatki wielu konkursów pianistycznych dla młodzieży m. in. Jest zwyciężczynią ostatniej edycji Konkursu pianistycznego dla młodych artystów w Cleveland, a także laureatką pierwszej nagrody na konkursie im. Roberta Schumanna w Düsseldorfie  a w czerwcu tego  roku zdobyła  II nagrodę na  Międzynarodowym Konkursie pianistycznym  Van Cliburna  dla Juniorów  w Dallas , także nagrodę dziennikarzy  .
Oprócz licznych solowych recitali na dusznickiej estradzie nie zabraknie koncertów kameralnych.

Młoda koreańska skrzypaczka Soo-Been Lee już 5 lat temu podbiła serca dusznickiej publiczności, chociażby  brawurową interpretacją Wariacji D-dur Henryka Wieniawskiego.

Poza tym (wraz z Charlesem Richardem-Hamelinem – występującym również z solowym koncertem) zaprezentuje się Meccore String Quartet – wybitny polski zespół, od ponad 10 lat obecny na światowych estradach.

Na 74 Festiwalu coroczne kursy mistrzowskie poprowadzą: Stanislav Ioudenitch (triumfator Konkursu Vana Cliburna w 2001 r.) oraz Francisco Cruz Plaza (pianista, pedagog oraz dyrektor wielu cykli koncertów), ceniony przede wszystkim za interpretacje dzieł Jana Sebastiana Bacha.

Dariusz Marciniszyn