Obchody 75-lecia Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju uświetni koncert, podczas którego zabrzmią dwa arcydzieła napisane w pierwszej połowie XIX wieku. Przy fortepianie zasiądzie Kevin Kenner, za pulpitem dyrygenckim stanie zaś Antoni Wit.
I Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina jest dziełem twórcy bardzo młodego, zaledwie dwudziestoletniego. Wirtuozeria typowa dla stylu brillant łączy się tutaj z romantyczną nastrojowością (kompozytor pisał w liście do przyjaciela, że część druga „jest to dumanie w piękny czas wiosny, ale przy księżycu”), a w finale z pełną humoru stylizacją krakowiaka. Koncert ten jest nie tylko wyrazem epoki, lecz także świadectwem dynamicznie rozwijającego się talentu Chopina, który przekraczał granice stylistyk. Robił to jednak z wdziękiem, elegancją i wielkim wyczuciem.
W drugiej części wieczoru zabrzmi VI Symfonia F-dur „Pastoralna” Ludwiga van Beethovena. Usłyszymy w niej śpiew ptaków (słowika, przepiórki i kukułki), szemrzący strumień, odgłosy wiejskiej zabawy z imitacją gry na dudach, a także gwałtowną burzę, po której następuje przejaśnienie, symbolizowane przez radosne tańce pasterzy.Dzieło powstało podczas pobytów kompozytora w Heiligenstadt i Baden, a sielskie otoczenie miało duży wpływ na jego lekki charakter. Każda z części symfonii ma swój programowy tytuł, określający, co przedstawia muzyka. Sam Beethoven jednak odżegnywał się od tego, jakoby jego kompozycja była przejawem malarstwa dźwiękowego. Uważał on bowiem, że „Pastoralna” wyraża przede wszystkim uczucia.
F. Chopin I Koncert fortepianowy e-moll op. 11
L. van Beethoven VI Symfonia F-dur op. 68 „Pastoralna”
Czas trwania: 80 minut. W koncercie nie przewidziano przerwy.
Koncert będzie transmitowany na żywo na fanpage’u Narodowego Forum Muzyki w serwisie Facebook, na kanale YouTube Narodowego Forum Muzyki oraz w Programie II Polskiego Radia.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca
