68 Festival

68th
Duszniki International Chopin Piano Festival

 

 


2-10 August 2013

Szanowni Państwo, po raz 21 mam przyjemność i satysfakcję powitać w Dusznikach-Zdroju wszystkich miłośników muzyki Fryderyka Chopina i pianistyki, zapraszając do wysłuchania koncertów 68. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego.

Tegoroczny Festiwal zbiega się z niezwykłym i wyjątkowym wydarzeniem, jakim jest 100. rocznica urodzin prof. Jana Ekiera – pianisty, kompozytora, pedagoga i autora Narodowego Wydania Dzieł Fryderyka Chopina. Profesor Jan Ekier całe swoje życie poświęcił pianistyce i pedagogice, będąc szczególnie blisko wszystkich zagadnień związanych z Dziełem F. Chopina oraz chopinistyką. Fakt, iż przez kilka lat miałem okazję być studentem Profesora, traktuję jako niezwykły zaszczyt i wyróżnienie. Dziś jestem jednym z wielu pianistów, którzy rozwój umiejętności, świadomości i osobowości artystycznej zawdzięczają Profesorowi. Dlatego z prawdziwą radością dedykuję tegoroczny Festiwal mojemu Mistrzowi, składając wyrazy najgłębszego szacunku i uznania. Wykład dr. Artura Szklenera, dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, i recital Piotra Banasika, zwycięzcy ostatniej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego NIFC, będzie naszym wspólnym głębokim ukłonem i skromnym podziękowaniem skierowanym w stronę Profesora Jana Ekiera!

Szanowni Państwo – jestem przekonany, że wszystkie koncerty tegorocznego Festiwalu spotkają się z Państwa zainteresowaniem i gorącym przyjęciem. Lista zaproszonych artystów skupia bowiem nazwiska obecne na estradach koncertowych całego świata, co w dużym stopniu gwarantuje najwyższy poziom pianistyczny. Jeden wszakże element programu tegorocznego Festiwalu jest naprawdę wyjątkowy. Ostatnie cztery wieczory spędzimy, słuchając gry zwycięzców czterech największych i najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych, jakie odbyły się w ciągu kilku ostatnich miesięcy.

A były to prawdziwe olimpiady pianistyczne! Myślę tu o konkursach, jakie odbywają się w Leeds, Hamamatsu, Konkursie im. Królowej Elżbiety w Brukseli oraz Konkursie im. Van Cliburna w Fort Worth w USA. Doprawdy niewiele jest miejsc na świecie (jeśli w ogóle takie są), gdzie można w ciągu paru dni posłuchać gry i poznać poziom artystyczny autentycznie „najlepszych spośród najlepszych” pianistów młodego pokolenia. Taką niecodzienną okazję da Państwu tegoroczny 68. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju. Nie pozostaje mi nic innego, jak w skupieniu przyłączyć się do Państwa, by wspólnie odebrać wszystkie niuanse nastrojów i emocji, jakie popłyną z estrady Dworku Chopina.

Serdecznie zapraszam!
Piotr Paleczny

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider