64 Festiwal

64
Międzynarodowy
Festiwal Chopinowski

 

 


7-15 Sierpnia 2009

64. Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju po raz kolejny będzie miejscem jakże oczekiwanych spotkań festiwalowej publiczności z wybitnymi artystami oraz ze szczególnie utalentowanymi pianistami młodego pokolenia. Dla większości z zaproszonych artystów występ w Dworku Chopina będzie ich festiwalowym debiutem. Jednak niektórych z tegorocznych gości doskonale pamiętamy z ich poprzednich wspaniałych recitali. Jestem przekonany, iż wszystkie festiwalowe recitale i koncerty przyniosą Państwu wiele satysfakcji i niezapomnianych wzruszeń.

Mozart był dla Chopina przedmiotem młodzieńczej fascynacji i uwielbienia, ideałem piękna i szlachetności stylu, do którego dążył przez całe życie. Na końcu swej drogi życiowej 39-letni schorowany Chopin prosił przyjaciół, aby na uroczystościach żałobnych po jego śmierci wykonano słynne Requiem. W czasie tegorocznego Festiwalu – w 160. rocznicę śmierci Chopina – to niezwykłe, głęboko natchnione dzieło zabrzmi w Dusznikach po raz pierwszy!

Bieżący rok to również 200. rocznica urodzin Feliksa Mendelssohna, który w młodości bywał w Dusznikach, odwiedzając swoją rodzinę. Program Festiwalu zawiera koncert kameralny, w czasie którego usłyszymy jego słynny Oktet. Chciałbym zwrócić Państwa uwagę na merytoryczne znaczenie i poziom artystyczny prowadzonych w ramach Festiwalu kursów mistrzowskich. Tegoroczny Kurs poprowadzą wybitni pedagodzy – prof. Oleg Maisenberg z Wiednia oraz prof. Matti Raekallio wykładający w Hanowerze oraz w Juilliard School w Nowym Jorku. Młodzi polscy pianiści – laureaci grudniowego Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego oganizowanego przez Narodowy Instytut F. Chopina – będą mieli niepowtarzalną okazję wysłuchać ich cennych rad i uwag.

W imieniu organizatorów Festiwalu składam serdeczne podziękowania Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz naszym niezawodnym Sponsorom za życzliwość, sympatię i zainteresowanie, jakim darzą Festiwal. Szczególnie ciepłe słowa podziękowania kieruję w stronę II Programu Polskiego Radia, Telewizji Polskiej i przedstawicieli prasy. Dzięki współpracy mediów z organizatorami Festiwalu tysiące melomanów w Polsce i wielu krajach Europy ma możliwość uczestniczenia w wydarzeniach naszego Festiwalu.

Mam zaszczyt powitać Państwa i zaprosić do wysłuchania koncertów 64. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju.

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider