66 Festiwal

66
Międzynarodowy
Festiwal Chopinowski

 

 


5-13 Sierpnia 2011

Serdecznie witam naszą niezawodną festiwalową publiczność i gorąco zapraszam do wysłuchania koncertów 66. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju.
Rok 2010 poświęcony Fryderykowi Chopinowi odbił się szerokim echem na światowych scenach. Rok 2011 jest poświęcony Franciszkowi Lisztowi, którego twórczość miała ogromny wpływ na rozwój muzyki neoromantycznej. Jako pianista debiutował już w 1819 roku. Dużą rolę w jego artystycznym rozwoju odegrała znajomość z Fryderykiem Chopinem. Osobowości obu kompozytorów różniły się znacznie, jednak nie przeszkadzało im to w przyjaźni – doceniali siebie nawzajem. Chopin zadedykował Lisztowi swoje znakomite Etiudy op. 10, a Liszt transkrybował i wykonywał kompozycje Chopina. On też napisał pierwszą książkę o Chopinie, wydaną w Paryżu w 1852 roku. W latach 1839-1847 Franciszek Liszt odbył liczne podróże koncertowe po całej Europie, w tym również na Dolny Śląsk – był we Wrocławiu, Legnicy, Głogowie i Raciborzu.
Repertuar koncertów tegorocznego 66. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego będzie wyrazem hołdu, jaki złożymy zarówno Fryderykowi Chopinowi, jak i Franciszkowi Lisztowi. W Dworku Chopina usłyszymy pianistów, którzy stanowią obecnie absolutną czołówkę młodej pianistyki światowej. Jestem przekonany, iż wrażenia artystyczne i emocje, jakie będą towarzyszyć koncertom tegorocznej edycji Festiwalu, na długo pozostaną w naszej pamięci.

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider