Prof. Piotr Paleczny zaprasza na 79. MFCH

Szanowni Państwo,

z radością i wielką satysfakcją po raz 32. witam wszystkich wspaniałych i niezawodnych Przyjaciół dusznickiego Festiwalu. Chciałbym serdecznie podziękować za niezmiennie aktywne zainteresowanie Festiwalem i zaufanie, jakim darzą Państwo pracę organizatorów tego wydarzenia. Tegoroczny Festiwal znów będzie miejscem jakże oczekiwanych corocznych spotkań publiczności z wybitnymi artystami oraz ze szczególnie utalentowanymi pianistami młodego pokolenia.

Dla wielu zaproszonych w tym roku artystów występ w Dworku Chopina będzie ich festiwalowym debiutem. Jednak niektórych z tegorocznych Gości doskonale pamiętamy z ich poprzednich wspaniałych recitali. Wystąpią ponownie: pianistka koreańska Yeol Eum Son, zdobywczyni srebrnego medalu w Międzynarodowym Konkursie im. Vana Cliburna, wiedeński pianista i pedagog Jan Jiracek von Arnim oraz bardzo lubiany i ceniony laureat Konkursu Chopinowskiego w Warszawie Alberto Nosè.

Po raz pierwszy w Dusznikach zagoszczą pianiści, których nadzwyczajne walory gry zachwyciły polskich melomanów w czasie ostatniego Konkursu Chopinowskiego w roku 2021 –Martín García García, Hao Rao, Alexander Gadjiev oraz Avery Gagliano. Usłyszymy również Erica Guo– zwycięzcę II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, który odbył się
w październiku ubiegłego roku.

Ale nasz Festiwal przedstawia nie tylko laureatów konkursów chopinowskich. W tym roku wystąpi młody kanadyjski pianista Jaeden Izik-Dzurko, który zdobywał już pierwsze nagrody w kilku słynnych konkursach, m.in. w Hilton Head, w Barcelonie, w Santander – a ostatnio, w maju br. został laureatem I nagrody Konkursu Pianistycznego w Montrealu.

Polecam Państwa szczególnej uwadze recital najmłodszej uczestniczki Festiwalu Sophii Liu, której nadzwyczajnym talentem opiekuje się znany nam wszystkim wspaniały artysta Dang Thai Son. Godny podkreślenia jest fakt, że Sophia Liu mając zaledwie 15 lat, zdobyła w ubiegłym roku IInagrodę w I Międzynarodowym Konkursie „Arturo Benedetti-Michelangeli” we Włoszech, w którym biorą udział pianiści w wieku do 30 lat. W Dusznikach poznamy również tak interesujące talenty i osobowości jak: Arsenii Moon– student Sergeya Babayana w Nowym Jorku, który ostatnio został laureatem I nagrody w Konkursie im. Ferruccia Busoniego w Bolzano oraz pochodzący z linii legendarnych pianistów i pedagogów Heinricha i Stanislava Neuhausów –Adi Neuhaus, znakomicie rozwijający swoją karierę pianistyczną.

Z radością i bardzo gorąco witam wybitnych przedstawicieli polskiej pianistyki – Beatę Bilińską, Szymona Nehringa, Piotra Alexewicza, Mateusza Dubiela i Eryka Parchańskiego. Cieszę się również, że zaproszenie do poprowadzenia NOKTURNU przyjęła znakomita aktorka SŁAWOMIRA ŁOZIŃSKA, dzięki której ten wieczór będzie na pewno ciekawy i ….wzruszający

W tym miejscu chciałbym serdecznie powitać naszych specjalnych Gości – prof. Jana Jiracka von Arnim oraz prof. Alberta Nosè, wspaniałych pianistów i pedagogów, którzy poprowadzą zajęcia 23. Kursu Mistrzowskiego oraz wystąpią z recitalami.

Jak zawsze serdecznie witam młodzież pianistyczną i pedagogów od wielu lat z dużym zaangażowaniem i zainteresowaniem uczestniczących w festiwalowym Kursie Mistrzowskim. Chciałbym zwrócić Państwa uwagę na merytoryczną wartość i poziom artystyczny Kursu, który prowadzą wybitni pianiści, a uczestnikami są laureaci 3-etapowego Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

W imieniu organizatorów Festiwalu składam serdeczne podziękowania Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz naszym niezawodnym Sponsorom za życzliwość i zainteresowanie, jakim darzą nasz Festiwal. Szczególnie ciepłe słowa podziękowania kieruję w stronę Programu II Polskiego Radia i przedstawicieli prasy. To dzięki współpracy mediów z organizatorami Festiwalu tysiące melomanów w wielu krajach Europy i świata ma możliwość uczestniczenia w dusznickich wydarzeniach.

Park Zdrojowy w czasie Festiwalu stanie się wielką, naturalną salą koncertową, a brzmiąca w nim muzyka dotrze do najdalszych zakątków świata, dzięki bezpośrednim transmisjom internetowym prowadzonym przez bydgoską firmę Kowal Akustyk Paweł Kowalski.

Jestem przekonany, że wrażenia artystyczne i emocje, jakie będą towarzyszyć festiwalowym koncertom, na długo pozostaną w naszej pamięci — czego Państwu i sobie z całego serca życzę.

Prof. Piotr Paleczny