Szanowni Państwo!
Często powracam myślami do pewnego październikowego słonecznego dnia 1992 roku, kiedy udałem się do hotelu Bristol w Warszawie na spotkanie z dwoma dostojnymi Panami, reprezentującymi powstałą wówczas Fundację Festiwali Chopinowskich w Dusznikach-Zdroju. Moje życie toczyło się wtedy tylko wokół koncertów i związanych z nimi podróży pomyślałem więc, że otrzymam propozycję kolejnego występu. Tymczasem Panowie, Przewodniczący Fundacji prof. Kazimierz Działocha oraz Prezes Zarządu Fundacji Andrzej Merkur, zaproponowali mi objęcie funkcji dyrektora artystycznego Festiwalu.
Szok niedowierzanie, brak słów… to wtedy czułem. Wyraziłem wdzięczność za zaufanie, poprosiłem o czas na zastanowienie się i…
…dzisiaj z wielkim wzruszeniem, otwierając 80. jubileuszowy Festiwal, po raz 33. wyrażam wielką wdzięczność obu Panom, których niestety nie ma już wśród nas, za zaufanie i za wieloletnią przyjaźń.
Tamten październikowy dzień zmienił mnie, wzbogacił jako artystę i jako człowieka któremu wielką radość i satysfakcję daje coroczne organizowanie święta muzyki, kontakt z najwybitniejszymi artystami naszych czasów i poszukiwanie pianistycznych talentów, a potem słuchanie ich wraz z Państwem w Dworku Chopina.
Nie możemy rozpocząć tegorocznego festiwalu bez wyrażenia głębokiego smutku, żalu, i najwyższego uznania dla Eugena INDJICA i Janusza OLEJNICZAKA – moich byłych konkursowych konkurentów, a potem wieloletnich serdecznych Przyjaciół. Przedwczesne odejście tych wspaniałych artystów jest na pewno bolesne dla wszystkich melomanów, również tu obecnych na festiwalu, ale jestem pewien, że interpretacje zwłaszcza utworów Chopina Eugena i Janusza, spotkania z nimi, na zawsze pozostaną w naszej pamięci.
Serdecznie witam artystów, przyjaciół Festiwalu, organizatorów na wyjątkowym, jubileuszowym 80. Festiwalu. Mam nadzieję, że koncerty spotkają się z Państwa wielkim zainteresowaniem i okażą się wielkimi wydarzeniami.
Cieszę się, że jeden z najwybitniejszych artystów naszych czasów, Mikhail Pletnev wykona oba koncerty Fryderyka Chopina pod batutą Pawła Kapuły z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Zaproszenie do udziału w jubileuszowym Festiwalu przyjął także uznawany za jednego z najwybitniejszych muzyków swojego pokolenia Piotr Anderszewski. Bardzo ciekawy program przygotował Sergei Babayan, muzyczny partner takich znakomitości, jak Martha Argerich czy Antonio Pappano. Recital chopinowski wykona wirtuoz, Boris Giltburg. Wystąpią oczywiście laureaci Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie: Krzysztof Jabłoński, Gabriela Montero, a podczas wieczoru kończącego festiwal: Kate Liu i Eric Lu.
Czeka nas nadzwyczajny recital wokalny występującej na najważniejszych scenach Olgi Pasiecznik, która wraz z Natalią Pasiecznik wykona pieśni m.in. Chopina, Szymanowskiego, a także kompozytorów ukraińskich.
Wykonawcami popołudniowych recitali będą jak zwykle wspaniali młodzi artyści. Już w drugim dniu festiwalu zagra triumfator Konkursu Pianistycznego im. Vana Cliburna, (zakończył się 7 czerwca): Aristo Sham. Gdy miał 12 lat, został jednym z bohaterów dokumentalnego serialu Najwięksi muzyczni geniusze świata, a poznaliśmy go już w Dusznikach w 2019 roku, kiedy wystąpił podczas 74. Festiwalu.
Młodsze pokolenie pianistów reprezentujeteż Kevin Chen (zwycięzca m.in. konkursów w Tel Awiwie, Genewie i Budapeszcie) oraz Manami Suzuki, triumfatorka ubiegłorocznego Konkursu w Hamamatsu. Zagrają też laureaci ostatniego warszawskiego Konkursu Chopinowskiego: Aimi Kobayashi i Kyohei Sorita. Wystąpi Philipp Lynov (triumfator m.in. Międzynarodowego Konkursu im I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy). Zagrają również polscy młodzi artyści, który wezmą udział w najbliższym Konkursie Chopinowskim w Warszawie: Krzysztof Wierciński i Mateusz Dubiel.
Nie zbraknie oczywiście kameralistyki. Utwory na wiolonczelę i fortepian wykonają Marcin Zdunik i Szymon Nehring. Zapraszam też na tradycyjny NOKTURN, który tym razem poprowadzi znana państwu Róża Światczyńska z Programu II Polskiego Radia.
Jak zawsze witam młodzież pianistyczną i pedagogów, którzy prowadzić będą lekcje w ramach mistrzowskiego kursu. W tym roku zaproszenie przyjęli Ronan O’Hora, wykładowca londyńskiej Guildhall School of Music and Drama, i Claudio Martinez-Mehner, profesor w Hochschule für Musik w Bazylei i Kolonii, a także w Escuela Superior de Música Reina Sofía w Madrycie.
Szanowni Państwo, dziękuję naszym niezawodnym sponsorom, przede wszystkim Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także mediom, zwłaszcza Programowi II Polskiego Radia, który jak co roku transmituje i nagrywa koncerty, aby melomani w kraju i za granicą mogli słuchać znakomitych festiwalowych koncertów.
Pragnę wyrazić głęboką wdzięczność Fundacji Festiwalu, szczególnie organizatorom Jadwidze Merkur, Mariuszowi Fituchowi i Andrzejowi Borszowskiemu, za powierzone mi zaufanie i wiarę we wspólną realizację naszych celów, a także Izabelli Dargiel z Agencji Artystycznej Filharmonia za profesjonalne wsparcie przy przygotowywaniu wszystkich koncertów.
Mam nadzieję, że gorące emocje jakie towarzyszyć będą festiwalowym koncertom na długo pozostaną w naszej pamięci – czego i Państwu i sobie życzę.
Prof. Piotr Paleczny
Dyrektor Artystyczny
80. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju