Sponsorzy, partnerzy i przyjaciele

Wielu słuchaczy, gdy przebrzmią ostatnie dźwięki koncertu finałowego festiwalu, być może zastanawia się jak od strony organizacyjnej i finansowej działa taka impreza – wielka, choć w małym Dworku Chopina. Wielka, bo oferuje wspaniałe kreacje świetnych pianistów, którzy na zaproszenie Dyrektora Artystycznego imprezy Piotra Palecznego zjeżdżają z całego niemal świata. Poznajemy także laureatów najważniejszych konkursów pianistycznych, którzy potem goszczą na najbardziej renomowanych estradach. Można chyba pokusić się na stwierdzenie, że żadna z sal filharmonicznych w ciągu sezonu nie ma możliwości zaproszenie tak wielu znakomitych pianistów. Budżet dusznickiego festiwalu z pewnością daleki jest od środków przeznaczanych na inne międzynarodowe festiwale w kraju. Jest oczywiste, iż w znacznej części Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju jest finansowany ze środków budżetowych. To przede wszystkim dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca impreza może mieć tak wysoki poziom artystyczny. Swój ważny udział we wspieraniu festiwalu ma również Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Powiat Kłodzki oraz Gmina Duszniki Zdrój, która w tym roku zrobiła to hojniej niż w minionych latach, za co organizatorzy są ogromnie wdzięczni. W ostatnim czasie większą część budżetu niż dotacje ze strony państwa, stanowią dochody ze sprzedaży biletów i abonamentów oraz niezwykle cenna pozycja – darowizny od sponsorów. W tym roku to były KYAEM sp. z o.o. Przeźmierowo i firma Miraculum.

Nie ulega wątpliwości, że organizacja tak poważnego festiwalu, trwającego dziewięć dni, niesie ze sobą ogrom problemów czysto organizacyjnych, których rozwiązanie nie byłoby możliwe bez pomocy partnerów, którzy na przeróżne sposoby wsparli organizatorów podnosząc także znacząco prestiż imprezy. Rola partnerów i zarazem przyjaciół Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju jest niezwykle ważna i bardzo doceniana przez organizatorów.

Niezwykle cenne było udostepnienie samochodów, aby artyści mogli podróżować w komfortowych warunkach – tutaj znakomicie pomogła firma Mazda Jaremko Wrocław. Na estradzie Dworku Chopina pianiści mieli do wyboru wspaniałe koncertowe fortepiany, które z wielką fachowością przygotowywali korektorzy. Szczególne podziękowania należą się firmom:

  • Piano Salon za bezpłatne dostarczenie fortepianu Steinway and Sons
  • Kawai za bezpłatne dostarczenie 6 fortepianów Shigeru Kawai i Kawai
  • Silesia Music Center za bezpłatne dostarczenie fortepianów Fazioli
  • Pol McNulty za dowiezienie fortepianu historycznego.

Koncerty festiwalowe odbywające się w urokliwym, choć niewielkim, Dworku Chopina cieszą się coraz większym zainteresowaniem tak na miejscu w uzdrowisku jak i w szerokim świecie.

W Parku Zdrojowym spora grupa może słuchać i oglądać koncerty na telebimie dostarczonym przez WeberGroup Michał Siedlecki, co cieszy się wielkim zainteresowaniem, w dużej mierze dzięki dobrej jakości tego przekazu, który jest w rękach firmy Kowal Akustyk. Ta właśnie firma także w pełni profesjonalnie transmitowała koncerty festiwalowe do internetu. Niewątpliwie ogromnie zwiększyło to liczbę ich słuchaczy na całym świecie. Popularyzacja dusznickiego święta od początku istnienia festiwalu leży m. innymi w rękach radiowców. Obecnie znakomicie realizują tę misję Polskie Radio Program II i Radio Chopin, zaś dokumentację fotograficzną zapewnia Polisz Dizajn Korzuch. Obok głównych sponsorów i partnerów jest jeszcze grupa przyjaciół sponsorujących festiwal, choć w mniejszym zakresie, skromniejszymi kwotami, na miarę swoich możliwości. W grupie prywatnych sponsorów jest osoba skromna, o wielkim sercu, bardzo znacząco wspomagająca finanse imprezy, Ten mieszkający w USA sponsor chcący zachować anonimowość, znów dowiódł swojej wielkiej sympatii dla Festiwalu. Jadwiga Merkur Prezes Fundacji Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich zaproponowała podczas „Nokturnu”, urokliwego koncertu nocnego, aby z myślą o następnej jubileuszowej 80 edycji imprezy zebrać dodatkowe fundusze, które pozwolą na zorganizowanie koncertu symfonicznego. Słuchacze deklarowali różne sumy, a ów hojny sponsor postanowił zebraną przez publiczność kwotę podwoić. Akcja wciąż trwa i na adres mailowy chopin@festival.pl można nadal zgłaszać chęć dofinansowania tego wydarzenia – na własna miarę. Należy wierzyć, że najbliższy jubileuszowy 80 Festiwal będzie miał godne tego wydarzenia dofinansowania ze środków budżetowych, a stali sponsorzy i partnerzy jak zwykle nie zawiodą.

Poniżej „ sponsorzy” 79 Festiwalu Chopinowskiego

Dofinansowanie z:

  • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego –Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
  • Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
  • Powiat kłodzki
  • Gmina Duszniki –Zdrój

Sponsorzy:

  • KYAEM Sp. Z o.o. Przeźmierowo
  • Miraculum

Parnetrzy

  • Mazada Jaremko Wrocław  użyczenie dwóch samochodów dla artystów /szczególne podziękowanie/
  • Piano Salon za bezpłatne dostarczenie fortepianu Steinway end Sons
  • Kawai za bezpłatne dostarczenie 6 fortepianów Shigeru Kawai i Kawai
  • Silesia Music Centr za bezpłatne dostarczenie fortepianów Fazioli
  • Pol McNulty za fortepian historyczny. Podziękowania dla korektorów tych fortepianów.
  • Firmie Kowal Akustyk za profesjonalny przekaz internetowy i przekaz do Telebimu w Parku Zdrojowym
  • Weber Group Michał Siedlecki za telebim w Parku Zdrojowym.

Partnerom Medialnym

  • Polskiemu Radiu Program II i Radiu Chopin
  • Polisz Dizajn  Korzuch za oprawę foto