74. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju

Dyrektor Artystyczny Festiwalu: prof. Piotr Paleczny

2.08.2019
Piątek
20.00 Lucas i Arthur JUSSEN Piano Duo
Koncert Inauguracyjny

„Nie są to po prostu dwaj dobrzy pianiści grający razem. To muzycy, którzy są w stanie wyczuć u siebie nawzajem każdy najdrobniejszy niuans interpretacyjny.” Sir Neville Marriner

Bracia Lucas i Artur Jussen występowali ze słynnymi orkiestrami  na całym świecie , z mistrzami batuty tej klasy co : Valery Gergiev, Jaap van Zweden, Sir Neville Marriner, Jukka-Pekka Saraste, Eliahu Inbal czy Frans Brüggen. Nagrywają wyłącznie dla  firmy Deutsche Grammophon, ich debiutancka płyta z utworami Beethovena otrzymała status Platynowej Płyty i została nagrodzona nagrodą publiczności Edison Klassiek.  Status Złotej Plyty otrzymał Album z koncertami  Mozarta zarejestrowanymi    z Academy of St Martin in the Fields pod batutą Sir Neville Marrinera, natomiast  nowe nagranie   z  Koncertem  na 2 fortepiany F. Poulenca, zostało wybrane przez francuski program radiowy “La tribune des critiques de disques” jako najlepsze kiedykolwiek dokonane nagranie tego utworu!

3.08.2019
Sobota
11.00 Elżbieta Karaś-Krasztel

absolwentka  Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie fortepianu prof. Reginy Smendzianki. W dorobku ma  dyplomy i wyróżnienia uzyskane m.in. na konkursach w Atenach, Moskwie i Warszawie. Koncertowała w wielu krajach Europy oraz w Kanadzie i Australii. Oprócz bogatego repertuaru chopinowskiego gra kompozycje  I.J. Paderewskiego, J. Zarębskiego oraz A. Malawskiego. Jest również znakomitą interpretatorką utworów Mozarta.  Dokonała licznych nagrań  płytowych  oraz  dla PR i TV  .

Elżbieta Karaś Krasztel  prowadzi klasę fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Akademii Sztuki w Szczecinie.​

16.00 Joanna MARCINKOWSKA

Należy do czołowych pianistów polskich młodszego pokolenia,  jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów oraz festiwali pianistycznych, m.in. I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy, I nagrody na VII Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt oraz III nagrody i nagrody publiczności na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Kolonii. Jest Profesorem Akademii Muzycznej w Poznaniu.

20.00 Alexandre KANTOROW
Laureat Grand Prix oraz I Nagrody Konkursu im. Piotra Czajkowskiego
w Moskwie – 2019

jest pierwszym francuskim pianistą, który wygrał ten prestiżowy Konkurs . Grał w największych salach koncertowych m.in. Royal Concertgebouw w Amsterdamie, Konzerthaus w Berlinie, Philharmonie de Paris, BOZAR w Brukseli, jak i  na prestiżowych festiwalach we Francji m.in. La Roque d’Anthéron i Piano aux Jacobins. Firma nagraniowa BIS zostawiła pianiście całkowita swobodę  w wyborze repertuaru. Zarejestrował  już  wszystkie  koncerty Liszta i Saint Saensa. Nagrania jego są wysoko oceniane   przez krytyków,  a płyta recitalowa pianisty „ A la russe”  otrzymała kilka nagród m.in.  CHOC CLASSICA  2017.

4.08.2019
Niedziela
11.00
Marcin Wieczorek

jest studentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy  w klasie prof. Stefana Wojtasa.

16.00 Tomasz RITTER

W 2018 roku  został zwycięzcą I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych , którego organizatorem jest  Narodowy  Instytut Fryderyka Chopina. Mistrzem artysty  była w Warszawie  Irina Rumiancewa-Dąbrowski   a teraz są : Michaił Woskriesienski i Aleksiej Lubimov w Konserwatorium  w Moskwie.

20.00 Janusz OLEJNICZAK

Jeden z najwybitniejszych pianistów polskich, laureat Konkursu Chopinowskiego w 1970 roku. Wspaniały  chopinista , ceniony kameralista . Występował niemal we wszystkich krajach Europy oraz w Japonii, obu Amerykach, Australii i na Kubie;  dokonał   wielu nagrań płytowych i radiowych . Jest także cenionym pedagogiem i jurorem wielu Międzynarodowych  Konkursów .

5.08.2019
Poniedziałek
16.00 Yasuko FURUMI

Jest zwyciężczynią  prestiżowego  IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Takamatsu (2018), a w tym  roku zdobyła  złoty medal na Chopin International Piano Competition in ASIA . Artystka występowała z   orkiestrami filharmonicznymi w Tokio,  Hanoi i Seto,  regularnie koncertuje w swoim kraju  ale też  za granicą, m.in. w Polsce, Włoszech, Rumunii i USA.  Obecnie jest studentką  Showa University of Music  w Kawasaki  w klasie  Fumiko Eguchi.

20.00 Behzod ABDURAIMOV

Nadzwyczajny talent, pianista szturmem zdobywający największe sale koncertowe świata. . Został określony przez The Independent jako najdoskonalszy pianista swojego pokolenia. Jego mistrzem był  Stanislav  Ioudenitch. Jest zwycięzcą  Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Londynie. Występował z takimi orkiestrami jak: Boston Symphony Orchestra, City of Birmingham Symphony Orchestra, Cleveland Orchestra, Israel Philharmonic Orchestra, Los Angeles Philharmonic,  NHK Symphony Orchestra czy  Seoul Philharmonic Orchestra.

6.08.2019
Wtorek
16.00 Mateusz KRZYŻOWSKI, Adam KAŁDUŃSKI
Laureaci I i II Nagrody Ogólnopolskiego Konkursu‬‬ Pianistycznego im. F.Chopina – Warszawa 2018

Adam  KAŁDUŃSKI    student Akademii Muzycznej w Bydgoszczy  w klasie prof. Katarzyny  Popowej Zydroń i prof. Jerzego  Sulikowskiego

Mateusz KRZYŻOWSKI  student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Joanny Ławrynowicz-Just.

19.00 Joanna GORANKO, Adam PIÓRKOWSKI, Jan WACHOWSKI, Daniel ZIOMKO
‬‬Laureaci – Finaliści Ogólnopolskiego Konkursu‬‬ Pianistycznego im. F.Chopina – Warszawa 2018
Koncert Charytatywny
22.00 NOKTURN
Gospodarz wieczoru Róża ŚWIATCZYŃSKA

Redaktor  Programu  II Polskiego  Radia , autorka wielu audycji poświęconych muzyce Chopina ( m.in. Chopin osobisty, ) , pianistyce,  życiu muzycznemu w Polsce i na świecie.

7.08.2019
Środa
16.00 SooBeen LEE – skrzypce
Marcin SIKORSKI – fortepian
Recital Skrzypcowy

SooBeen  LEE  – Występuje  na ważnych  estradach od 13 roku życia, nazywano ją ” małym czarodziejem”  i  „cudownym dzieckiem. W 2014 wzbudziła  zachwyt występując  w Dusznikach Zdroju z Marcinem Sikorskim, a także z Orkiestrą  Leopoldinum . Jest  laureatką m.in.   II nagrody w kategorii Junior Division na konkursie Menuhina ,  także  zwyciężczynią   Międzynarodowego  Konkursu  Skrzypcowego  im. Oistrakh’a . 19 letnia  dzisiaj Soo Been Lee  jest uczennicą  Miriam Fried w New England Conservatory w Bostonie.

Gra na skrzypcach Giuseppe Guadagniniego z 1794 roku.

Marcin SIKORSKI – Wybitny kameralista, prof. Akademii Muzycznej w Poznaniu , współpracuje z najwybitniejszymi  solistami m.in. podczas  67  Festiwalu w Dusznikach Zdroju w 2012 r . wystąpił   z Soyoung Yoon , triumfatorką XIV Konkursu im. H. Wieniawskiego  w Poznaniu.

20.00 Charles RICHARD-HAMELIN

Srebrny medalista oraz  laureat nagrody za najlepsze wykonanie Sonaty przyznanej przez im. Krystiana Zimermana na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie w 2015 roku.  . Występuje  w prestiżowych  salach, pod batutą  wybitnych  mistrzów , para się  również  kameralistyką.  Jest  gościem wielu Festwali  : w La Roque d’Anthéron we Francji, w Pradze  (Praska Wiosna) , Warszawie (Chopin I jego Europa) .W Dusznikach Zdroju wystąpił   z recitalem w 2016 roku.

8.08.2019
Czwartek
16.00 Aristo SHAM

Aristo SHAM to nadzwyczajny talent i bardzo ciekawa osobowość. Zdobył międzynarodowe uznanie, kiedy otrzymał  nagrodę Barenreiter Urtext na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Ettlingen w Niemczech  oraz pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Gina Bachauer.  Urodził się w Hong Kongu  jego mistrzami  byli  profesorowie Eleanor Wong, Colin Stone, Victor Rosenbaum i Julia Mustonen-Dahlkvist.

20.00 MECCORE String Quartet
Charles RICHARD-HAMELIN 
– fortepian
Koncert Kameralny

Założony w 2007 roku Meccore String Quartet jest uważany za jeden z najciekawszych  europejskich kwartetów.  Zespół podbija serca melomanów Europy i Ameryki występując w prestiżowych  salach koncertowych  i na światowych  festiwalach.  Kwartet Meccore otrzymał wiele nagród na międzynarodowych  konkursach muzyki kameralnej – między innymi podczas Premio Paolo Borciani w Regio Emilia (Włochy).

Wojciech Koprowski – I skrzypce
Aleksandra Bryła – II skrzypce
Michał Bryła – altówka
Tomasz Daroch – wiolonczela
Tomasz Januchta – kontrabas  wystąpi w Kwintecie A dur op.114 „Pstrąg” F. Schuberta.

9.08.2019
Piątek
16.00 George HARLIONO

Brytyjski pianista George Harliono  zagrał swój pierwszy recital w wieku 10  lat. Od tego czasu występował  w Wielkiej Brytanii, USA, Europie i Azji, grając w takich salach jak Wigmore Hall, The Royal Festival Hall, The Royal Albert Hall i Chicago Symphony Center. Jest  laureatem międzynarodowych Konkursów m.in.   w Moskwie,  Londynie i Bukareszcie.  Ostatnio  został zaproszony do wykonania  recitalu w ramach  prestiżowego  cyklu: ”Scherzo Young Series” w Madrycie.  Studiuje u profesor Vanessy Latarche w  Royal College of Music w Londynie. a w Szwajcarii  u  Vovki  Ashkenazy ego  i jego ojca-  Vladimira.  Brał udział w kursach mistrzowskich u Dmitrija Baszkirowa , Langa Langa i Vladimira Ovchinikova.

20.00 Kate LIU 

Amerykańska pianistka urodzona w Singapurze , laureatka III nagrody oraz nagrody Polskiego  Radia za  najlepsze wykonanie Mazurków podczas XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w  Warszawie  w 2015 roku . Jedna z największych osobowości tego Konkursu o czym pisała m.in. Dorota Szwarcman

– “Tacy pianiści jak ona zdarzają się raz na lata. Mam nadzieję, że zostanie doceniona w świecie niezależnie od tego konkursu, bo jest to osoba, której występy już dziś są prawdziwymi, niepowtarzalnymi wydarzeniami

10.08.2019
Sobota
11.00 prof. Irena Poniatowska

prelekcja: „Maria Szymanowska-  pierwsza polska fortepianistka i kompozytorka„

13.00 Bartosz Skłodowski

doktorant Akademii Muzycznej w Gdańsku

 

16.00 Eva  GEVORGYAN

Urodzona w 2004 w Armenii, wyjątkowo utalentowana studentka Moskiewskiej Centralnej Szkoły Muzycznej Moskiewskiego Konserwatorium w klasie  Natalii Trull.  W czerwcu  tego  roku Zdobyła II miejsce  i nagrodę dziennikarzy na  Międzynarodowym Konkursie Van Cliburna dla młodzieży  w Dallas, rok  wcześniej odniosła  zwycięstwo w Konkursie Pianistycznym dla Młodzieży w Cleveland, jest też  zwyciężczynią   Międzynarodowego Konkursu im. Roberta Schumanna  także laureatka wielu  konkursów  dla dzieci i młodzieży w Rosji, Polsce  i we Włoszech

20.00 Ian FOUNTAIN
Koncert Finałowy

Artysta koncertujący  w największych  salach  świata , z renomowanymi  orkiestrami. Karierę rozpoczął  w 1989 r.  kiedy  to   wieku 19 lat wygrał  Konkurs Pianistyczny im. Arthura Rubinsteina w Tel Awiwie. Jego repertuar obejmuje ponad 60 koncertów fortepianowych,  w tym , oba Koncerty  Chopina .  Występował także  jako dyrygent, często z Israel Chamber Orchestra. Jest profesorem w Royal Academy of Music w Londynie.

 

Wszystkie koncerty odbędą się w Dworku Chopina.

Zajęcia Master Class odbędą się w Sali Kameralnej im. Jana Webera w siedzibie Fundacji.

Koncerty promocyjne oraz koncert charytatywny odbędą się w Hotelu Impresja.


Organizatorzy uprzejmie informują, iż powyższy projekt programu może ulec zmianom co do nazwisk i terminów.